POS Cihazı

NEDİR?

Kredi kartı ya da banka kartı

üzerindeki manyetik bant ve benzeri teknolojik araçlarda yer alan kart ve kimlik belgelerini esas alarak, her türlü mal, hizmet alımında, alacak veya nakit ödeme belgesi hazırlanmasında kullanılan elektronik cihaza POS makinesi denir.

POS CİHAZI NASIL ÇALIŞIR?

POS, Point Of Sale’in (Satış Noktası) İngilizce kısaltmasıdır. Kredi kartlarıyla, bu POS makineleri üzerinden işlem yapılır. POS cihazları bir telefon hattına bağlanır; telefon hattı üzerinden kredi kartı bilgileri, kredi kartları bilgi merkezine ulaşır, kredi kartının limitlerine bakılır ve otomatik onay verilerek alışveriş işlemleri gerçekleştirilir. Onay verilmezse alışveriş gerçekleşmez.Sabit POS cihazlarının yanında mobil POS cihazı kullanımı da gittikçe yaygınlaşmaktadır.Sabit pos cihazları internet hattı üzerinden,mobil pos cihazları telefon şebekesi üzerinden  çalışır.Bu sayede her an her yerde kullanılması mümkündür.

SATIŞ İŞLEMİNDE YANLIŞLIK YAPILIRSA NE OLUR?

Pos makinesinin de tıpkı yazar kasada olduğu gibi iptal ve iade fonksiyonları vardır.Bu fonksiyonlar sayesinde yanlış işlemler rahatlıkla iptal edilebilir,iadeler düzeltilebilir.

POS CİHAZINDAN ÇIKAN BELGEYE NE AD VERİLİR?

Pos makinesinden çıkan ve yapılan satış tutarını gösteren belgeye slip denir.Satış işlemi sonrasında pos cihazından 2 adet slip örneği alınır. Alınan sliplerin ilki işletmede kalır ikincisi müşteriye verilir.(kart sahibi)

POS CİHAZINI KULLANMAK FARKLI BİR YETENEK GEREKTİRİR Mİ?

Pos cihazını kullanabilmek için üstün zekaya ya da ilginç yeteneklere sahip olmak gerekmez.Pos cihazını kullanarak satış yapacak olan satış elemanının okuma-yazma bilmesi ve az biraz cep telefonu,bilgisayar,hesap makinesi gibi günümüz vazgeçilmez teknolojik araçları kullanmayı bilmeleri yeterlidir.

Pos cıhazının kullanım videosunu izleyiniz

 

POS CİHAZI İLE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

Pos cihazı ile peşin ve vadeli(taksitli) satış,iptal,iade,ön provizyon ve provizyon işlemi ve gün sonu mutabakatı işlemi yapılabilir.

☻Mutabakat için gün bitiminde gün sonu hesap özeti raporunun mutlaka alınması gerekir. Gün sonu raporu alınmayan işlemler hesaba alacak kaydedilemez.

☻Saat 23:45’e kadar alınan gün sonu bedelleri ertesi gün hesaba alacak kaydedilir.

☻Gün sonu raporu daha sonra alınan işlem tutarları ise bir sonraki gün hesaba geçer.Gün sonu hesap özeti raporunun genel net bölümünde yer alan tutar üzerinden banka komisyonu düşüldükten sonra kalan tutar işletmenin mevduat hesabına alacak kaydedilir.

☻Gün sonu raporu bitiminde ekranda ve rapor üzerinde “Gün sonu Bitti” mesajı kontrol edilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir